MATKA ON PERUTTU!
Bratislava on mielenkiintoinen reilun 400 000 asukkaan kaupunki Tonavan varrella. Wienin lentokentältä Itävallan puolelta on vain tunnin matka Slovakian pääkaupunkiin. Bratislava on eurooppalaisittain nuori pääkaupunki, mutta kaupungin pitkä historia näkyy sen historiallisessa keskustassa, joka on täynnä upeita barokkipalatseja. Kaupunkia hallitsee Bratislavan linna, joka kohoaa kukkulalla 85 metriä Tonavan yläpuolella. Matkalla nähdään myös Slovakian maaseutua päiväretkellä, joka suuntautuu Pienten Karpaattien alueelle. Toinen kohteemme, Wien, hurmaa upealla arkkitehtuurillaan. Tutustutaan Wienin tärkeimpiin nähtävyyksiin, mm. kauniiseen Schönbrunnin kesäpalatsin puistoon ja vanhaan kaupunkiin.
Matkaohjelma
  • 1. päivä, ti 2.6. Bratislavan kaupunkikierros Finnairin suora lento Wieniin. Bussikuljetus Slovakian kauniiseen pääkaupunkiin Bratislavaan, joka sijaitsee Tonavan rannalla. Jätetään matkatavarat hotellille ja tavataan suomenkielinen opas, jonka johdolla lähdetään tutustumaan kaupunkiin. Ajetaan ensin linnavuorelle, josta on hieno näkymä alas kaupunkiin. Nähdään myös presidentin palatsi. Yhteisen lounaan jälkeen jatketaan kaupunkiin tutustumista kävelykierroksella Bratislavan tunnelmallisessa vanhassa kaupungissa (n. 1 h). Nähdään Pyhän Martinin kruunajaiskirkko, raatihuone, Mikaelin torni, arkkipiispan palatsi, keskiaikainen yliopisto, kansallisteatteri ja muita upeita vanhoja rakennuksia. Kierroksen jälkeen majoittuminen huoneisiin. Ilta on vapaa omalle ohjelmalle, illallinen omatoimisesti.
  • 2. päivä, ke 3.6. Maaseuturetki Pienten Karpaattien alueella Aamiainen hotellissa. Klo 9.00 lähtö retkelle Pienten Karpaattien alueelle. Vieraillaan 1200-luvulta peräisin olevassa Cerveny Kamenin linnassa, jota kutsutaan myös Punaisen Kiven linnaksi. Linna oli aikoinaan osa keskiaikaista linnoitusketjua. Yhteinen lounas retkipäivän aikana. Paluu Bratislavaan kaunista viinitietä pitkin, matkan varrella viininmaistajaiset tilalla Pezinokin tai Svety Jur -kylien alueella. Pienten Karpaattien vuorenrinteet tarjoavat erinomaisen alustan viininviljelyyn. Hotellille palataan klo 17 mennessä. Yhteinen illallinen hotellin lähellä olevassa ravintolassa.
  • 3. päivä, to 4.6. Wienin kaupunkikierros Aamiainen hotellissa. Klo 9.00 lähtö kohti Wieniä. Perillä on vastassa suomenkielinen opas. Kiertoajelu antaa yleiskuvan kehäkadun – Ringin – ympäröimästä kaupungista. Nähdään mm. valtionooppera, kaupungintalo, taidehistoriallinen ja luonnonhistoriallinen museo, yliopisto sekä Hofburgin talvipalatsi. Vieraillaan Schönbrunnin kesäpalatsin puistossa, kävellään vanhassa kaupungissa ja nautitaan yhteinen lounas. Paluukuljetus Wienin lentokentälle ja lento Helsinkiin.
Matkan hinta: 689 € Hintaan sisältyy
* reittilennot turistiluokassa
* majoitus kahden hengen huoneessa
* ohjelman mukaiset ateriat, kuljetukset ja retket sisäänpääsymaksuineen (2 x aamiainen, 3 x lounas, 1 x illallinen)
* suomenkielisen oppaan palvelut Bratislavassa ja Wienissä Lisämaksusta
* yhden hengen huone 100 € Hotelli, Bratislava: Mercure Bratislava Centrum **** https://all.accor.com/hotel/6840/index.en.shtml
Lentoaikataulu, Finnair 2.6. AY1471 Helsinki – Wien 08.30 – 09.55 4.6. AY1476 Wien – Helsinki 19.15 – 22.35
Ilmoittautuminen alkaa 15.1. Varaukset 28.2. mennessä.
LOMALINJA Marja-Liisa Huttunen: marja-liisa.huttunen@lomalinja.fi, 010 289 8115
Matkan toteutuminen yo. hinnalla edellyttää vähintään 20 matkustajaa. Ei palvelumaksua. Matkalla tulee olla voimassa oleva passi tai poliisin myöntämä virallinen henkilökortti.
Maksu- ja peruutusehdot Ennakkomaksu 200 €/hlö 14 vrk varauksesta (kuitenkin viim. 28.2.) Loppumaksu 35 vrk ennen matkaa. Mikäli matkustaja peruuttaa matkansa – viimeistään 60 vrk ennen matkan alkua, pidätetään toimistokulu 100 eur/hlö – 59-36 vrk ennen matkan alkua, pidätetään varausmaksu – 35-15 vrk ennen matkan alkua, pidätetään 50 % matkan hinnasta – 14 vrk tai vähemmän ennen matkan alkua, pidätetään 95 % matkan hinnasta
Vastuullinen matkanjärjestäjä on Lomalinja Oy Holiday Tours Ltd, joka on asettanut vakuuden Suomen Kilpailu- ja Kuluttajavirastoon (KKV).
LOMALINJA OY Aleksanterinkatu 12, 00170 Helsinki www.lomalinja.fi