JÄSENTIEDOTE               2/17.3.2019

 

 

Vuosikokous pidettiin 26.2.2019 Tuusulassa. Kokouksessa hyväksyttiin toimintakertomus 2018 ja toimintasuunnitelma 2019 sekä strategia 2019 – 2023. Päätettiin tehdä Taistelukoulun Upseerikerhon perustamisesta 70 V. –historiikki, rakentaa verkkosivut ja –museo sekä perinnekabinetit päärakennukseen. Perinnemateriaali dokumentoidaan, osin varastoidaan tai palautetaan eri museoille. Jäsenmaksuksi päätettiin 20 €.

 

Hallituksen jäsenmääräksi päätettiin 10 – aiemmin 8. Näin saadaan toimintaan ja sen kehittämiseen lisää resursseja. Yhdistyksen puheenjohtajaksi uudelle 2-vuotiskaudelle valittiin Tapio Niitynperä. Hallituksessa 2019 jatkavat edelleen Janne Kananen, Jouko Kaivonurmi, Hannele Lindsten, Risto Mäkelä, Antti Nieminen ja Petri Parviainen. Erkki-Tapani Heinosen jäätyä hallituksesta, voitiin valita kolme uutta jäsentä: Jari Anttalainen, Tapani Rahko ja Juhani Vakkuri. Toiminnantarkastajaksi kutsuttiin Jaakko Martikainen ja varalle Rauno Saarinen edelleen.

 

Varapuheenjohtajaksi hallitus valitsi edelleen Antti Niemisen ja sihteeriksi Hannele Lindstenin. Martti Aho jatkaa rahastonhoitajana. Upseerikerhon historiikin kirjoittajaksi on kutsuttu Reijo Piira.

 

Tapahtumia 2019 kevät ja kesä: (Kirjaathan tapahtuma- ja ilmoittautumistiedot allakkaasi!)

 

Kevättapahtuma to 23.5. klo 16- Taistelukoulun saunarannassa, ohjelmaa ja saunomista sekä grilliruokaa saunajuomineen (omat pyyhkeet mukaan). Ilmoittaudu 15.5. mennessä. Tilaisuuteen voi saapua myöhemminkin.

 

Opintomatka tehdään tänä vuonna pe 10 – ma 13.5. Valko-Venäjälle . Matkan järjestelyt ovat muuttuneet aiemmin ilmoitetusta (katso matkaesite Perinneyhdistyksen verkkosivuilta www.taistelukoulu.fi). Matkalle on jäljellä vain vähän vapaita paikkoja. Ilmoittautumiset 22.3. mennessä Lomalinjalle.

 

Esikunta- ja johtamisharjoitus ti 11.6. klo 11- 14 Santahaminassa. Lounas. Tutustuminen harjoitukseen, sotakoulujohtajien ”Perinnekäytävään” auditoriossa ja Ritaritalon Perinnetiloihin. Kokoontuminen portilla klo 10.45. Ilmoittautumiset 1.6. menn. (nimi, synt.aika, ajon.rek.nro.).

Krapin kesäteatteri to 25.7. klo 19- ”Tankki täyteen 2”, ilmoittautuminen  maksamalla 15 €/hlö yhdistyksen tilille FI40 5092 1220 0204 53 ke 19.6. menn. (kirjoita nimet viestikenttään)!

Tuusulan Taiteiden yö pe 9.8. klo 18- Taistelukoulun alueella Perinnepolku, Nurmijärven Reserviläiskuoro ja sotilaskoti.

 

Syyskauden tapahtumista tarkemmin loppukesän tiedotteessa ja verkkosivuillamme www.taistelukoulu.fi  TaistK:n Vuosipäivä ja Maisteriosaston Perinnepäivää vietetään to 10.10. seppeleenlaskulla  ja päiväjuhlassa Tuusulassa. Vuosipäivän teatteri-ilta järjestetään lokakuussa ja Tuomaanpäivä ti 17.12.

Ilmoittautumiset tapahtumiin ensisijaisesti yhdistyksen verkkosivuilla www.taistelukoulu.fi (pl. opintomatka, kesäteatteri ja taiteiden yö). Toissijaisesti voi edelleen ilmoittautua myös sähköpostilla osoitteessa hannele.kokki(at)mil.fi (puh. 0299 530 205).

 

Postiosoite: Jäseniä, jotka omistavat sähköpostiosoitteen, mutta saavat jäsentiedotteet kirjepostina, pyydetään ystävällisesti ilmoittamaan sähköpostiosoitteensa postituskulujen pienentämiseksi sihteerille: hannele.lindsten(at)kolumbus.fi. Reserviin siirtyneiltä toivotaan mil-osoitteensa päivitystä. Kiitos!

HYVÄÄ KEVÄTTÄ!        

TAISTELUKOULUN PERINNEYHDISTYKSEN HALLITUS