Perinneyhdistyksen jäsenmatka suuntautuu Budapestiin ja matkan ajankohta on 7.-9.9.2021.

Vastuullinen matkanjärjestäjä Vihdin Liikenne Oy

Lennot

– 7.9. AY1251 Helsinki-Budapest       09:35-10:55

– 9.9. AY1372 Budapest-Helsinki      19:00-22:20

Majoitus 7.-9.9.2021 (ti-to, 2 yötä)

Mercure Budapest City Center****

Vaci Utca 20

 • Loistava sijainti kävelykadun varrella, hyvätasoinen hotelli.
 • Hotellissa on langaton internetyhteys, 24 tunnin vastaanotto, aamiaistila, baari, hissi ja kokoustila. Huoneissa on langaton internetyhteys, ilmastointi, TV, puhelin, kahvinkeitin, tallelokero, kirjoituspöytä, hiustenkuivaaja ja kylpyhuone.

OHJELMA

Tiistai 7.9.

 • Saapuminen Budapestin lentokentälle, jossa bussi ja suomenkielinen opas vastassa.
 • Budapestin kaupunkikierros tärkeimmät nähtävyydet kiertäen.
 • Matkatavaroiden vienti hotellille.
 • Klo 12:30 lähtö hotellilta bussilla linnavuoren suuntaan ja lounas (kaksi ruokalajia, ruokajuomat erikseen)
 • Lounaan jälkeen nousu funikularilla linnavuorelle ja tutustuminen Kalastajalinnakkeeseen, Mattiaksen kirkkoon sekä vuoren sisään rakennettuun labyrinttiin sekä luolassa sijaitsevaan entiseen sotasairaalaan. Tämän jälkeen vieraillaan kuninkaanlinnassa, Budan linna ja sen palatsit. Noin klo 18 paluu hotellille kävellen ja majoittuminen.
 • Ilta vapaata aikaa kaupunkiin tutustumiseen.

Keskiviikkoa 8.9.

 • Aamiaisen jälkeen klo 08:30 lähtö bussilla Gellert-vuorelle, jossa tutustumme linnakkeeseen sekä entiseen salaiseen suojabunkkeriin.
 • Kierroksen jälkeen ajo Hernyakin viinitilalle (http://hernyak.hu/). Matkalla vierailemme lyhyesti kuuluisilla Korda Studioilla (https://kordastudio.hu/). Hernyakissa viinitilan esittely, viininmaistajaiset sekä lounas (3 ruokalajia ja ruokajuomat)
 • Noin klo 14:00 ajomatka pääministeri Viktor Orbanin kotikylän Falcsutin kautta kohti Budapestia. Tarjontaansa nähden pienessä Falcsutissa näemme mm. jalkapallostadion Pancho Arenan, EU-tuella rakennetun kevytraiteisen Hobby Trainin ja niin ikään EU varoin rakenteilla olevan keinotekoisen järven saarineen.
 • Hotellille paluu on noin klo 16.
 • Klo 18:45 kävely satamaan ja tunnin mittainen jokilaivaristeily Tonavalla alkaa klo 19:30
 • Klo 21:00 Illallinen maissa (3-ruokalajia, ruokajuomat erikseen)

Torstai 9.9.

 • Aamiaisen jälkeen vapaata aikaa käydä esim. kauppahallissa. Huoneiden luovutus ennen lounaalle lähtöä.
 • klo 11:15 lounas hotellin läheisyydessä ja sen jälkeen tavaroiden nouto hotellilta.
 • klo 13:00 lähtö hotellilta ja tunnin ajomatkan jälkeen tutustuminen upeaan Castel Gödöllöin kuninkaalliseen linnaan, joka kuuluisin omistaja oli rakastettu keisarinna Sissi. Kierroksen kesto noin kaksi tuntia.
 • Klo 16:00 lähtö lentokentälle ja paluulento klo 19:00

Matkan hinta: 715 eur/hlö 2-hengen huoneessa, 815 eur/hlö 1-hengen huoneessa

Hintaan sisältyy:

 • Finnairin suorat lennot sisältäen matkatavarat
 • majoituksen aamiaisineen
 • ohjelman mukaiset kuljetukset, retket ja ateriat (3 x lounas, 1 x illallinen)
 • arvonlisävero

Maksu- ja peruutusehdot:

 • Ennakkomaksu 250 eur/hlö 9.6 mennessä
 • Loppumaksu 23.7. mennessä

Ilmoittautumiset ja lisätiedot 2.6. mennessä myynti@nummelanmatkatoimisto.fi tai 09-2252250

Tervetuloa!